Projekt Marčanska slovarica i slikopriča Moje misto Marčana

Autor: TINA ŠARIĆ, 6. 6. 2021.

Cilj projekta: Učenici se tijekom prvog razreda opismenjavaju i cilj je bio izraditi slovaricu i napisati kratku slikopriču.  Slovaricu su mogli izraditi služeći se riječima mjesnog govora, ali i riječima hrvatskoga standardnog jezika. Osim slovarice, učenici su izradili i  slikopriču.

Učenici su izrađivali  slovaricu  tijekom godine na satu likovne kulture kombiniranom tehnikom tempera i flomastera.

Nakon prikupljanja riječi na mjesnom govoru, učenici su izgovarali, a učiteljica je snimala izgovorene riječi koje su iskoristili za digitalnu slikovnicu. Izradom slovarice promiče se očuvanje zavičajnih idioma kao kulturnog nasljeđa.

Ovu digitalnu slikovnicu učenici će dobiti i u papirnatom obliku. Za izradu ove slikovnice pomogla nam je i učiteljica Petra Gortan koja nam je bila i gost u razredu te nas s Marčanom upoznala  služeći se mjesnim govorom.

Osim slikovnice, učenici su izrađivali i memori karte na kojima su ispisi vali riječi na mjesnom govoru.

Fotografije pogledajte u nastavku.

Učiteljica Jasmina Dželadinov - Milošević