“ Friška riba svima triba“ (Lagur)

“ FRIŠKA RIBA SVIMA TRIBA“ (LAGUR)

Ciljevi projekta su očuvanje i promicanje ribolovne tradicije područja FLAG-a, promicanje tradicionalnih proizvoda i podizanje svijesti o važnosti proizvoda ribarstva i akvakulture te povećanje svijesti o važnosti konzumacije ribe i ribljih proizvoda među lokalnim stanovništvom i turistima. Projekt ˝Friška riba svima triba˝ stavlja naglasak na povećanje svijesti o konzumaciji ribe među vrtićkom i školskom djecom te širom zajednicom. Projekt neizravno utječe na povećanje prihoda lokalnih ribara kroz osvješćivanje djece, mladih i lokalnog stanovništva o vrijednosti i važnosti konzumacije ribljih proizvoda te popularizaciju i tematiziranje ribarstva kroz aktivnosti promocije ribe i ribljih proizvoda te tehnike ribolova. Pored svih edukativnih i promotivnih aktivnosti, projekt doprinosi i umrežavanju nositelja i projektnih partnera s lokalnim ribarima, uvođenje ribljih menija (min. 2 puta tjedno) u vrtić i osnovnu školu, čija će se nabavka provoditi od lokalnih ribara, a za što će se nabaviti i oprema. Anketiranjem djece i njihovih roditelja saznat će se koliko se riba i riblji proizvodi koriste u prehrani te način pripreme ribe u kraju u kojem žive. Na taj će način nastati knjižica recepata pod nazivom ˝Friška riba svima triba˝ kao inovativan proizvod obzirom na to da takva publikacija ne postoji na području Općine Marčana. Edukacijama Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije (ZZJZIŽ), širit će se svijest o važnosti konzumacije ribe od najranije dobi te svijest o usvajanju pravilnih prehrambenih navika jer nepravilna prehrana jedan je od glavnih rizičnih čimbenika u razvoju bolesti. Edukativne radionice pod vodstvom stručnog biologa održat će se u vrtićkim i školski prostorijama tijekom kojih će se djeca upoznati sa živim morskim organizmima. Djeca će imati priliku dotaknuti žive organizme uz asistenciju voditelja. Gastro radionicom promovirat će se lokalna riba te načini pripreme ribe i ribljih proizvoda. Nakon svih aktivnosti završnim anketiranjem djece i njihovih roditelja saznat će se utjecaj projekta na povećanje svijesti o konzumaciji ribe i ribljih proizvoda u domovima djece, a i samim odgojno-obrazovnim ustanovama. Tijekom provedbe svih aktivnosti projekta provesti će se niz mjera s ciljem informiranja javnosti o projektu i dobivenoj potpori od strane Europske unije. Projektom se predviđa intenzivan rad na dodatnom uvođenju ribe i ribljih proizvoda lokalnih ribara u prehranu (tjedne menije) OŠ Marčana s ciljem nabave uređaja za opremanje zajedničke kuhinje i ostale opreme potrebne za provedbu projekta. Projekt „Friška riba svima triba“ je sukladan s horizontalnim načelima Europske unije.

PROJEKT: FRIŠKA RIBA SVIMA TRIBA - TIJEK AKTIVNOSTI

Autor: Sanela Bodiš, 3. 11. 2019. 23:12

ANKETA "FRIŠKA RIBA SVIMA TRIBA"

Autor: Sanela Bodiš, 30. 10. 2019. 12:25

Poštovani roditelji i učenici molimo Vas za suradnju u projektu „Friška riba svima triba“ koji je prijavljen na natječaj Lagur – Istarska batana na mjeru 1.2.1. povećanje svijesti o važnosti konzumacije ribe i ribljih proizvoda među lokalnim stanovništvom i turistima. Na poveznici se nalazi anketa o konzumaciji ribe i ribljih proizvoda te Vas molimo da ju ispunite.

OBAVIJEST ZA RODITELJE UČENIKA OŠ MARČANA I PO LOBORIKA

Autor: Sanela Bodiš, 30. 10. 2019. 12:08

U utorak, 5.11.2019., održat će se roditeljski sastanak u OŠ Marčana.

17:30 sati za roditelje učenika od 1. do 4. razreda OŠ Marčana
18:00 sati za roditelje učenika od 5.do 8. razreda

U četvrtak, 7.11.2019. u 16:30 sati održat će se roditeljski sastanak u PO Loborika.

Dnevni red:

1. Upoznavanje roditelja s projektom "Friška riba svima triba"

2. Suradnja s roditeljima (ispunjavanje ankete)