Projekti

Regionalni projekt

Institucionalizacija zavičajne nastave

Cilj projekta je formiranje institucionalnog oblika očuvanja istarskog zavičajnog identiteta, te čuvanje svog regionalnog bogatstva i naše regionalne posebnosti.

Ove školske godine učenici će istraživanjem, prikupljanjem i prepoznavanjem biljaka spoznati prirodni ciklus rasta i razvoja zavičajnih biljaka. Ishod takvog rada rezultirat će izradom herbarija, kostima, nakita, sirupa, čaja, kozmetike, mirisnih vrećica, straničnika, kuharice i slikovnice te likovnih i literarnih radova. Učenici će izrađivati aplikaciju uz pomoć AI alata te multimedijalne sadržaje. Također, uredit će školski vrt, održavati isti te konzumirati plodove iz vrta. Tijekom projektnog dana održat će se kulinarski show koji će dodatno istaknuti važnost održavanja i konzumiranja biljaka iz neposrednog okruženja. Time će se poticati poduzetništvo i proizvodnja od najranije dobi.

Školski projekt

Sat kodiranja

Učenici u tjednu obilježavanja Sata kodiranja svladavaju osnovne vještine programiranja čime se popularizira STEM područje (Znanost, tehnologija, inženjerstvo, matematika). Svim učenicima se omogućuje uvid u mogućnosti programiranja te potiče na suradnju i timski rad u izvršavanju zadataka.

Od 10. do 20. prosinca 2024. obilježili smo Sat kodiranja rješavajući Escape classroom. Učenici od 5. do 8. razreda rješavali su logičke zadatke uz korištenje micro:bit-a, aplikacija koje koriste algoritme umjetne inteligencije, slagalice, šifriranje, programirano crtanje… Učimo razmišljati i povezivati događaje te informacije koje nas okružuju.
U pripremi materijala sudjelovale su učiteljice informatike iz OŠ Veli Vrh Pula, Aleksandra Žufić, OŠ Vladimira Nazora Rovinj, Ina Venier te OŠ Juršići, Sanela Bodiš.

Školski projekt

Projekt Zelena knjižnica

Cilj projekta je razvijanje interesa za čitanje i proučavanje literature u knjižnici i izvan nje, stjecanje novih znanja, primjena novostečenog znanja kroz različite oblike rada i zadatke.
Učenici stečeno znanje primjenjuju u radioničkom radu, razvijaju svijest o važnosti očuvanja okoliša, o aktivnostima koje mogu provoditi samostalno u svakodnevnom životu, proučavaju literaturu na zadanu temu u školi i kod kuće, uče o zaštiti okoliša, onečišćenju, zagađivanjima, otpadu, recikliranju.

Regionalni projekt

Loboričani za Lokvu- Lokva za Loboriku

Edukacija za učenike Područne škole Loborika na temu važnosti očuvanja zdravog ekosustava lokve te zaštićenih vrsta bilja i životinja pronađenih u lokvi, ali i o povijesnoj važnosti lokva za mještane u svrhu povećanja ekološke osviještenosti djece i očuvanja lokve, štetnosti invazivnih vrsta te će se upoznati s biljnim i životinjskim vrstama koje obitavaju u Lokvi. Izrada likovnih radova na temu biljnog i životinjskog svijeta Lokve. Kroz terensku nastavu, učenici će biti educirani o važnosti očuvanja zdravog ekosustava Lokve. Učenici će sudjelovati u okviru sadnje autohtonih hrvatskih i istarskih biljaka – perunike, kadulje i smilja te školske trešnje na području lokve.

Sve aktivnosti vezane su uz projekt “Loboričani za Lokvu- Lokva za Loboriku” čiji je nositelj DVD Općine Marčana.

Skip to content