Lokacija

Zgrada škole Marčana nalazi se u istoimenom mjestu, u samom centru sela. Granice školskog prostora nisu izmjenjene već su riješene mrežom škola na teritoriju bivše Općine Pula i dogovora sa susjednim školama.

Upisno područje

Temeljem Odluke o prijedlogu mreže osnovnih škola na području Istarske županije upisno područje obuhvaća slijedeća mjesta: Marčana, Marčanski Dvori, Pinezići, Prodol, Kuići, Hreljići, Biletići, Belaviće, Bratulići, Radeki Polje, Radeki Glavica i Loborika.

Organizacija smjena

Kao i prethodnih godina, u školi se izvodi nastava u dvije smjene i to: u jutarnjoj smjeni od V. do VIII. razreda, a u popodnevnoj smjeni od I. do IV. razreda, dok u područnom odjelu Loborika nastava se održava samo u jutarnjoj smjeni. Školu pohađa, većina učenika iz mjesta, dok učenici putnici putuju školskim autobusom prijevoznika “Fils”d.d i to iz mjesta udaljenih 3 do 9 km.

Odgojno obrazovni rad

Nastava je u svim predmetima stručno zastupljena. Redovnu nastavu izvodi ukupno 20 učitelja, a izbornu 5 učitelja. Puno radno vrijeme u školi ima 11 učitelja. Ostali učitelji imaju nepuno radno vrijeme i rade na više škola.

U izvannastavnim aktivnostima učenici su uključeni u rad kreativnih radionica, rad zbora, dramske družine, likovne grupe, talijanske grupe, povijesne grupe, sportske grupe, robotike, tehničke grupe…

Misija

Naša misija je pružiti sigurno, poticajno i inkluzivno okruženje koje potiče učenike na postizanje njihovog najvećeg potencijala. Škola se posvećuje razvoju pojedinaca koji su kreativni, samostalni, odgovorni i sa snažnim moralnim vrijednostima. Kroz suradnju učitelja, učenika, roditelja i zajednice, želimo oblikovati buduće aktivne građane spremne na izazove globalnog društva.

Vizija

Naša vizija je postati škola koja potiče izvrsnost u obrazovanju, njeguje inovacije i razvija učenike kao cjelovite ličnosti. Želimo biti prepoznati po visokim standardima pedagoškog rada, tehnološkom napretku i podršci raznolikosti. Vizionarski pristup nastavi omogućava učenicima stvaranje, istraživanje i razumijevanje svijeta oko sebe. Osnovna škola postavlja temelje za trajnu ljubav prema učenju, razvoj kritičkog razmišljanja i poticanje društvene odgovornosti kod svakog učenika.

1863

Škola u Marčani prvi puta se spominje u austrijskoj službenoj statistici 1863. godine kao pomoćna škola u kojoj se nastava odvijala na ilirsko-talijanskom jeziku. 1870. godine Marčana dobiva pučku školu dostupnu svim građanima. Škola je bila jednorazredna s jednim učiteljem.

1890

Sagrađena je velika školska zgrada na trgu usred mjesta. Nastava je bila organizirana u dvije smjene.

1918

Otvorena je talijanska škola u Marčani sa 176 učenika i talijanskim jezikom kao službenim. Imala je zadaću ukloniti svaki hrvatski trag u ovim krajevima.

1945

Nakon talijanske okupacije, ponovno je započela nastava na hrvatskom jeziku. Obnovljena je dosta devastirana školska zgrada.

1960

Sagrađena je sadašnja školska zgrada, a svečano otvorenje dogodilo se 29. studenoga. Škola je nosila ime „Partizanka“, a pohađalo ju je 223 učenika iz mjesta i okolice. Imala je dvije područne škole: Kuići i Loborika.

2023

Danas Osnovnu školu Marčana i Područni odjel Loborika pohađa 172 učenika iz Marčane i okolice.